As part of the project "Safety and Equality in Classrooms“ udruga LORI održala je od 21. do 23. ožujka 2025. godine edukaciju naziva „LGBTIQ mladi u školskom okruženju“ na kojem je sudjelovalo dvadeset osoba iz područja obrazovanja.
Edukacija je okupila nastavno i stručno osoblje te ravnatelje/ice iz osnovnih i srednjih škola s područja cijele Hrvatske – od Opuzena i Dubrovnika preko Rijeke i Zagreba, sve do Varaždina, Koprivnice i Osijeka.

Prvog dana edukacije produbljivalo se znanje o LGBTIQ terminologiji i identitetima uz teorijski i praktični dio. Drugog dana je u fokusu bilo produbljivanje teme o transrodnim osobama, te o LGBTIQ fobiji i reagiranju na nasilje, kao i o coming outu i pružanju podrške LGBTIQ+ učenicima/icama. Zaključni dio edukacije bio je usmjeren konkretnim koracima kako osigurati LGBTIQ+ inkluzivno školsko okruženje i što sudionici/ice mogu učiniti u svojim školama za sigurnost svih mladih.
Nastavno i stručno osoblje u tri je dana tako usvojilo temeljne koncepte, te nova znanja i vještine o LGBTIQ terminologiji, LGBTIQ fobiji i vršnjačkom nasilju, te o coming outu, važnosti podrške i stvaranja uključivog okruženja za mlade. Interaktivne vježbe, osobna iskustva i rad u grupama također su pomogli u kreiranju motivirajuće i poticajne radne atmosfere tijekom trajanja edukacije.
Inspirativna tri dana doprinijela su novim suradnjama, a stečena znanja nastavit će se primjenjivati u daljnjem radu u školama i u radu s učenicima/icama.

Nakon edukacije, sudionici/ice su podijelili/e svoje uvide i dojmove, a izdvajamo samo neke od njih:
„Osobno bih bar jednom godišnje sudjelovala na edukaciji ove tematike! Bilo je odlično! Nemam sugestija za poboljšanje, edukacija je u potpunosti ispunila moja očekivanja.“
„Mislim da je edu. obuhvatila sve što mi je trebalo: terminologija, osobno iskustvo, stručno pred., individualne male korake. Teško je izdvojiti što je bilo najbolje.“
„Smatram da je više ovakvih edukacija potrebno cijelom društvu, dakle zdravstvenom sustavu, sustavu uprave, socijalnom sustavu i da mi kao odgojno-obrazovni stručnjaci zauzimamo samo jedan mali postotak. Međutim, kada i ako npr. novinari koriste pogrešnu terminologiju, šire neznanje i potkopavaju nastojanja, zato je, smatram, nužan širi pristup i osvještavanje mase.“
„Sve pohvale za organizaciju edukacije. Izrazito sam sretna što sam sudjelovala u ovoj edukaciji i rado ću svoje znanje podijeliti s drugima.“
„Hvala vam na vremenu, trudu i hrabrosti!“
The Impact4Values program is co-financed by the Office for Cooperation with NGOs of the Government of the Republic of Croatia. The views expressed in this material are the sole responsibility of the Lesbian Organization Rijeka "LORI" and do not reflect the views of the Office for Cooperation with NGOs of the Government of the Republic of Croatia.

Edukacija je dio projekta “Sigurnost i jednakost u školskim klupama” te je financirana sredstvima Europske unije kroz program Impact4Values. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autorica i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
