Resursi za mlade
- Želiš se upoznati s LGBTIQ+ terminologijom?
- Zanima te više o temi transrodnost i gdje se obratiti za podršku?
- Imaš pitanja o coming out-u, internaliziranoj homofobiji ili samoprihvaćanju?
- Zanimaju te osobna iskustva nekih drugih LGBTIQ+ osoba?
- Možda imaš interes za organiziranje i kreiranje javnih akcija u području ljudskih prava?
Bacio oko na tekstove i materijale koji ti mogu dati neke od odgovora…
Terminologija
LGBTIQ+ terminologiju možeš naći ovdje.
Spolna i rodna raznolikost
Kišobrani raznolikosti
Prava LGBTI osoba u Hrvatskoj
Više o tome koja prava imaju LGBTI osobe u Hrvatskoj možeš saznati ovdje.
Mladi u akciji:
Pred tobom se nalazi poster koji te navodi na pretraživanje online resursa različitih udruga i arhiva koji ti mogu pomoći da se informiraš i upoznaš sa širokim spektrom LGBTIQ+ tema, a možeš saznati i gdje potražiti podršku. Također, poster je dio kvir fanzina Bučkviriš koji je Grupa mladih LORI kreirala. Poster nastaje kao dio projekta Mladi za ravnopravnost čiji je davatelj financijske podrške Središnji državni ured za demografiju i mlade.
Ja sam oGay s time!, 2023.
Podcast Grupe mladih LORI
Što je coming out i zašto razgovaramo o tome? Kako se nositi s neizvjesnostima s kojima se susrećemo kada brinemo o nekome? Kako stvoriti sustav podrške i omogućiti sigurnu komunikaciju? Roditelji i mladi, poslušajte naše prijedloge kako se baviti ovim pitanjima i kako izgraditi odnose temeljene na razumijevanju. Video podcast dio je projekta „Glasovi mladih za društvene promjene” kojeg su provodile Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“ (nositeljska organizacija) i partnerice Društvo Parada ponosa od travnja 2022. do kraja studenoga 2023. godine uz financijsku podršku Europske unije iz programa Erasmus+.
Spona 2 - Podrška za zdravlje, ravnopravnost, uključivost i solidarnost
Modul je nastao je u sklopu projekta SPONA – Solidarno u podršci mladima u riziku od siromaštva, socijalne isključenosti i nasilja te mladima u kriznim situacijama kojeg provode Ambidekster klub s partnerima Nansen dijalog centrom, Udrugom za promicanje informatike, kulture i suživota IKS, SOS Rijeka – centrom za nenasilje i ljudska prava, Lezbijskom organizacijom Rijeka „LORI“ i Udrugom za ljudska prava i građansku participaciju „PaRiter“ (2022. – 2023.).
Korisni tekstovi iz arhive:
NAPOMENA: Ovi tekstovi su nastali u okviru kampanje Obitelj bez predrasuda 2007. godine, te je dio podataka koji je u to vrijeme bio aktualan sada zastario, a neka se terminologija promijenila. Svejedno, teme obrađene u ovim tekstovima su i u današnje vrijeme još uvijek i te kako važne i aktualne, pogotovo za mlade LGBTIQ osobe, te vas potičemo da ih pročitate.
Psihosocijalna podrška
Za LGBTIQ+ mlade također osiguravamo besplatnu psihosocijalnu podršku (psihološko savjetovalište, peer savjetovanje i pravno savjetovanje).
Ako trebaš pomoć, informaciju i/ili podršku, javi nam se putem ovog obrasca.
Ova stranica je izrađena kao dio projekta „Podržimo uključivo obrazovanje – gradimo sigurnu budućnost“, koji je financijski podržan sa 129.600,00 € od strane Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova. Sadržaj ove stranice je odgovornost Lezbijske organizacije Rijeka “LORI” i ne održava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.