Za stručnjake i stručnjakinje
U sklopu svojih redovnih aktivnosti, LORI se bavi informiranjem, senzibiliziranjem i educiranjem različitih profila stručnjaka i stručnjakinja (nastavnika/ica i stručnih suradnika/ica u školama, osoba koje rade u području mentalnog zdravlja, policije…) kroz organizaciju i provedbu jednodnevnih ili višednevnih edukacijskih aktivnosti, javnih događanja i kampanja, pružanje korisnih informacija te razvoj materijala i alata koje stručnjaci/kinje mogu samostalno koristiti u daljnjem radu.
Poseban fokus udruga stavlja na informiranje, educiranje i senzibiliziranje stručnih osoba koje se bave savjetodavnim i terapijskim radom u području mentalnog zdravlja. S obzirom na to da savjetodavni i terapijski rad s LGBTIQ+ osobama zahtijeva specifična znanja, vještine i osjetljivost, važno je da stručne osobe posjeduju adekvatna znanja i informacije, do kojih često nije lako doći.
Iako se situacija u Hrvatskoj poboljšava, još uvijek postoji problem nedostatka znanja stručnih osoba o specifičnim potrebama LGBTIQ+ osoba. Mnogi stručnjaci/kinje nisu obučeni/e za rad s LGBTIQ+ klijentima te nemaju dovoljno znanja o njihovim iskustvima, potrebama i izazovima s kojima se svakodnevno suočavaju. Formalno obrazovanje tek neznatno pokriva ovo područje, edukacije i usavršavanja koje se bave specifičnim potrebama LGBTIQ+ osoba često su nedostupna u Hrvatskoj, a nedostaje i stručne literature na hrvatskom jeziku.
Stoga udruga LORI kontinuirano radi na informiranju, edukacijama te razvoju materijala i alata koje stručnjaci i stručnjakinje mogu koristiti kao podršku u svom radu.
Edukativni materijali i alati:
- ŠTO? - Kroz vježbe, refleksije, kviz, teoretske okvire i video materijale, platforma pruža specifična znanja o LGBTIQ terminologiji, coming out-u, transrodnim i rodno varijantnim osobama, ljudskim pravima i sistemima opresije, homofobiji, bifobiji, transfobiji, interfobiji i drugim relevantnim temama. Platforma vam omogućuje učenje u svom ritmu i svojom brzinom, a nakon savladavanja svakog od modula, moguće je preuzeti i certifikat. Platforma je izrađena na 5 jezika: engleskom, hrvatskom, češkom, bugarskom i mađarskom te se sastoji od šest općih i četiri specifična modula.
- TKO? - Platforma je namijenjena prvenstveno za školske savjetnike/ice, operatere/ke linija u kriznim situacijama, socijalne radnike/ice i kliničke psihologe/ginje, međutim otvorena je i ostalim osobama zainteresiranim za stjecanje znanja u ovom području.
- KAKO? - Korištenje platforme je besplatno, a registracija je vrlo jednostavna: od vas se zahtijeva da upišete korisničko ime, adresu elektroničke pošte i lozinku.