Psihosocijalna podrška
Svakodnevni život LGBTIQ+ osoba prožet je nizom specifičnih izazova i situacija. Manjinski stres, izloženost sustavnoj opresiji i marginalizaciji, nedostupnost potrebne zdravstvene skrbi, neravnopravnost, nepostojanje podrške u bližoj okolini i dr., samo su neki od problema s kojima se ova populacija suočava.
Većina osoba prisiljena je skrivati svoj identitet u strahu od osuđivanja, diskriminacije ili nasilja, a prinuda na ovakvo življenje prisutna je u gotovo svim područjima svakodnevnog života; u obitelji, školi i na fakultetu, na radnom mjestu, općenito u međuljudskim odnosima i svakodnevnom okruženju.
Prihvaćanje sebe kao LGBTIQ+ osobe je proces koji može biti vrlo intenzivan i često je ključan za formiranje integriranog i funkcionalnog spolnog i rodnog identiteta. Živjeti u potpunosti sebe, biti otvoren/a po pitanju spolne orijentacije i/ili rodnog identiteta za sobom povlači veću izloženost društvenom odbacivanju, nasilju, neodobravanju i sl.
Dodatna teškoća je i činjenica da, za razliku od drugih marginaliziranih skupina, ove osobe većinom nemaju podršku u svojim obiteljima. Zbog ovakvog svakodnevnog iskustva, LGBTIQ+ osobe imaju specifične potrebe za podrškom i savjetovanjem.
Psihosocijalna podrška, bilo kroz terapiju, savjetovanje ili druge oblike podrške, može pomoći LGBTIQ+ osobama da se bolje nose sa stresom i emocionalnim teškoćama koje su povezane s njihovim životnim iskustvima. Pružanje sigurnog i prihvaćajućeg okruženja omogućava im da se otvore i podijele svoje misli i emocije s osobom koja ih razumije i podržava. Također, može osnažiti LGBTIQ+ osobe i pružiti im alate i strategije za lakše nošenje sa svakodnevnim izazovima, poput stresnih situacija u školi, na radnom mjestu, odnosima u obitelji i s prijateljima/icama, i dr. Kroz psihosocijalnu podršku LGBTIQ+ osobe mogu razviti svoje sposobnosti suočavanja, izgraditi samopouzdanje i samopoštovanje te poboljšati kvalitetu svog života.
Psihosocijalna podrška uključuje:
Ovdje možete pronaći neke korisne edukativne materijale:
Dosadašnji rad udruge LORI u ovom području:
- Psihološke radionice – s ciljem osnaživanja zajednice (od 2001.)
- Besplatno psihološko savjetovalište (od 2005.)
- Grupe podrške za LGBTIQ osobe (2005.), grupe podrške za mlade (2015.), trans grupe podrške (2015.-2018.)
- Pružanje vršnjačkog savjetovanja (peer-to-peer) (od 2008.)
- Kreiranje i održavanje baze LGBTIQ friendly i informiranih psihologinja i psihologa (od 2008.)
- Izdavanje brošura za stručne osobe iz područja mentalnog zdravlja i za LGBTIQ osobe
- Predavanja za studentice i studente, Odsjek za psihologiju, FFRI (od 2001.)
- Edukacija stručnih osoba iz područja mentalnog zdravlja i stručnih suradnika/ica u obrazovanju (2005., 2008., 2016., 2017., 2022.)
- Trans forum (od 2008.)
Neki od dosadašnjih projekata udruge LORI u ovom području:
- LGBT i zdravstvo (2005.)
- Poboljšanje dostupnosti i kvalitete usluga na području psihosocijalnog rada s pripadnicima/cama seksualnih i rodnih manjina (2008.)
- Poštuj ljudska prava - gradi uključivo društvo (2015.)
- Common Point: Inovativni pristupi obuci pružatelja/ica usluga mentalnog zdravlja LGBTQI osobama (2019.)