Queer i feministička kultura i LORI
LORI je od svojih početaka djelovanjem prvenstveno u području informiranja javnosti kao i osnaživanja LGBTIQ+ osoba uočila važnost podrške razvoju queer i feminističke kulture, tj. upoznavanja (prije svega) lokalne zajednice s ovom tematikom. Naime, jedan od strateških ciljeva udruge jest promocija queer i feminističke kulture, te je i jedan od ključnih programa LORI Queer i feministička kultura.
U Hrvatskoj queer i feministička kultura često su podzastupljene, nemaju sustavnu podršku, njihova je vidljivost marginalizirana, te samim time ni javnost s njima nije (dovoljno) upoznata.
I zato je namjera LORI javnosti približiti koncepte queera i feminizma kroz umjetničke sadržaje, konstruktivne rasprave, a kako bi ona mogla izgraditi kritičko mišljenje o tim temama, promišljati queer i feminističke koncepte, te steći uvid u razvoj i djelovanje te kulture. Na taj se način pruža i podrška razvoju kulture i umjetnosti u cjelini, a kroz poticanje queer i feminističkih tema u javnom prostoru, promicanje uključivosti, njegovanje različitosti i prihvaćanja.
U više od 20 godina djelovanja, LORI je kroz podizanje vidljivosti queer i feminističke kulture ostvarila i brojne suradnje: od organizacija civilnog društva (ponajviše LGBTIQ+ i organizacija koje se bave ljudskim pravima, ali i kulturom, umjetnošću), kulturnih ustanova i institucija (Odjel za kulturu Grada Rijeke, Gradska knjižnica Rijeka, Art-kino, Tiflološki muzej u Zagrebu itd.), te osoba istaknutih u području queer kulture iz Hrvatske i inozemstva.
Tako je LORI queer i feminističku kulturu publici predstavljala šarolikim događanjima:
- Projekcije filmova: npr. Queer Momenti u Art-kinu (2010.) s udrugom Queer Zagreb, Tom of Finland sa Zagreb Prideom na Festivalu queer i feminističke kulture Smoqua
- Umjetničko-aktivističke izložbe: od 2002. godine i izložbe „Protiv homofobije“ u Rijeci i Zagrebu, „20 godina LORI“ (na Smoqui 2020.) u izlozima Gradske vijećnice itd.
- Forum-kazališne predstave: „Hoće li biti drugačije kad im kažem da sam gej?“, „U svoja 4 zida“, „U cipelama moga roda“ (2007.-2012.). Cilj ovih edukativnih predstava s raznim temama iz spektra života i poteškoća s kojima se LGBTIQ osobe susreću bio je potaknuti gledateljstvo na uviđanje nužnosti prihvaćanja različitosti nasuprot prisutnom nasilju i diskriminaciji. Prikazane su u 7 gradova diljem Hrvatske (i Ljubljani)
- Književne večeri (npr. o vidljivosti lezbijki i biseksualnih žena u svjetskoj književnosti), predstavljanja knjiga i naslova queer tematike, organiziranje natječaja za kratku priču LGBT tematike za autore/ice s područja Hrvatske (2014.)
- Večeri čitanja queer poezije Kvir poetRI (od 2015. godine), s ciljem promoviranja i razvijanja riječke queer kulturne scene – na njima su svoje verse čitale i objavljivane autorice: Jelena Tondini, Kristina Posilović, Nora Verde
- Festival queer i feminističke kulture Smoqua: od 2017. godine LORI u Rijeci organizira Smoquu s udrugom PaRiter (prvih godina i uz partnerice: Građanke svom gradu i Centar za ženske studije pri Filozofskom fakultetu).
Možda najvidljiviji dio programa Queer i feministička kultura jest Festival queer i feminističke kulture Smoqua. Više o Smoqui može se naći ovdje.